Habergold
Dunyatimes

Mersin'de altın bileziğin adı: Mazlum kuyumculuk

" Mazlum Kuyumculuk 2013 yılında açtığı Altınsaray Şubesiyle hizmet vermeye ve şehirde bir ilk olan 5 katlı Altınsaray Şubesinde showroomundan, muhasebesine, yönetim katından diğer atolyelere örnek olacak üretim katıyla göz doldurduğu kadar diğer dört satış mağazasıyla müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam ediyor."

19 Eylül 2014 11:39 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 4786

" Mazlum Kuyumculuk 2013 yılında açtığı Altınsaray Şubesiyle hizmet vermeye ve şehirde bir ilk olan 5 katlı AltınsarayŞubesinde showroomundan, muhasebesine, yönetim katından diğer atolyelere örnek olacak üretim katıyla göz doldurduğu kadar diğer dört satış mağazasıyla müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.”

Mazlum Kuyumculuk kurucusu Zeynel AYDEMİR ile yaptığımız kısa sohbette Mersin’de özellikle atolyecilik alanında faaliyet gösteren firma sayısının çok ciddi düşüş gösterdiğini söyledi. "MAZLUM” markasına giderek artan güven ağını itinayla büyütmek için çalıştıklarını belirtiyor. Bunun yanında en uygun fiyat ile kaliteyi bir arada bulundurmayı başardıklarını ifade ediyor. Gelecek dönemde ise marka gücünü arttırmak, özel teknolojiye sahip tezgahlarla yeni tasarım ve ürünlerini arttırabilmek, ürünlerdeki işçilik kaynaklı kalite hatalarını minimize etmek, bölgede her geçen gün kaybolan geleneksel emek ağırlıklı altın işletmeciliğini yeniden canlandırabilmek ve Mersin’ de ki üniversite ve meslek okullarından mezun gençlere takı tasarım ve imalatı konusunda iş imkanı yaratmanın sürekli hedefleri arasında olduğunu belirtiyor.

Mazlum Kuyumculuk’ ta müşteriler ne gibi ürünler bulabilir?

"MAZLUM” markası olarak 22 ayar bilezik üretimini yapıyoruz. Çeşitli modellerde bileziklerle müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Markalı kuyumcu sayısındaki artışı nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu durum sektör adına önemli bir gelişme midir?

Araştırmalara göre son beş yılda markalı altın tüketimi %2 den % 24’e yükselmiş. Perakendecilik müşteri memnuniyeti odaklı olarak değişiyor. Kuyumculuk sektöründe de perakende mağazacılığı değişmek zorunda. Sektörde genel olarak kuyumcular; aynı cadde de yan yana mağazalar halinde sıralanmış oluyor.Müşteriler ise her kuyumcudan fiyat sorarak rekabeti kızıştırıyor. Bu nedenle para kazanmak isteyen kuyumcu herkes gibi olmaktan kurtulmalı, farklılaşmalı. Bunun yanında şunu da belirtmek istiyorum. Bugün rekabetin odağında fiyat var. Fakat ileride bu anlayışla para kazanılamayacak. Üstün hizmetin ve markalaşmanın önemi artacak. Bu şekilde farklılaşarak yollarına devam eden firmalar yollarına devam edebilecekler.

 

Sektörde markalaşmanın önündeki engeller nelerdir?

Sektörde ki yapısal sorunlarımızın başında özellikle Türkiye’ deki kuyumcu firmalarının kurumsallaşmalarını henüz tamamlayamamış olmasını görüyorum. Bunun yanında sektörümüze yönelik finans ve vergi düzenlemelerinin revize edilmesi gerekmektedir.Mazlum Kuyumculuk olarak bu yönde adım attik ve yürümeye çabalıyoruz.Sektörü ileriye götüren köhne anlayışların değişmesine yardımcı olan bir marka olarak var olmak, diğer taraftan kendi ayakları üzerinde duran hesap verebilir,kurumsal ve en önemlisi sürdürülebilir hizmet veren bir yapıda olmayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Umarım 2014 yılı ülkemiz,halkımız ve sektörümüz için hayırlı bir yıl olur.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI