Habergold
Dunyatimes

MÜTİSAD Sektör İhracatını Geliştirmekte Kararlı Rota İzliyor

Mücevher ve kuyumculuk sektörü adına güçlü hedeflerle yola çıkan MÜTİSAD (Mücevher Üretim Tasarım İhracat ve Sanayicileri Derneği), ele aldığı geniş kapsamlı gündem içeriği ile kurulduğu günden bu yana merakla izleniyor. Mücevher ve kuyumculuk sektörünün ihracatını güçlendirmek adına çalışmalarına başlayan dernek, 3 Aralık 2013 Salı günü İKO'da yapılan toplantı ile sektör mensuplarıyla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Bir çok önemli ismin katılımı ile gerçekleşen toplantı, kuyumculuk ihracatını geliştirmek adına sektör mensuplarına geniş bir vizyon sundu.

06 Aralık 2013 02:24 / Güncelleme: 06 Aralık 2013 02:27 | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 3032Mücevher ve kuyumculuk sektörü adına güçlü hedeflerle yola çıkan MÜTİSAD (Mücevher Üretim Tasarım İhracat ve Sanayicileri Derneği), ele aldığı geniş kapsamlı gündem içeriği ile kurulduğu günden bu yana merakla izleniyor. Mücevher ve kuyumculuk sektörünün ihracatını güçlendirmek adına çalışmalarına başlayan dernek, 3 Aralık 2013 Salı günü İKO’da yapılan toplantı ile sektör mensuplarıyla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Bir çok önemli ismin katılımı ile gerçekleşen toplantı, kuyumculuk ihracatını geliştirmek adına sektör mensuplarına geniş bir vizyon sundu.

 

Toplantı akışından notlar ise şöyle;

Dernekten İş Birliği Ve Güç Birliğine Vurgu

Mücevher ve kuyumculuk sektöründe, ihracata yönelik, ar-ge, inovasyon, tasarım, üretim geliştirme ve ülke pazarları geliştirme faaliyetlerini yürütebilmek amacı ile, geniş bir kesimin katılımı ve desteği ile kurulan MÜTİSAD, sektörde yer alan firmalara yönelik kümelenme, işbirliği ve güç birliği modelleri oluşturabilmek adına planladığı bilgilendirme toplantılarını gerçekleştirmeye başladı.

3 Aralık 2013 Salı günü, İstanbul Kuyumcular Odası’nda yapılan toplantıda, MÜTİSAD Başkanı Nilgün Kuyumcu ve TÜDEP Y.K. Başkanı, MÜTİSAD Y.K. Üyesi Murat Yetişgin, katılımcılara birer hoş geldin konuşması yaptılar.

Daha sonra, program akışına geçildi ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden Hatice Şafak Ergun ve KOSGEB İkitelli Hizmet Merkezinden Musa Volkan Akdeniz, katılan firma temsilcilerine, ar-ge den üretime, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinden marka güçlendirmeye kadar her alanda devlet destek ve teşviklerini anlattılar. Konuşmacılardan, Prof.Dr. Murat Kasımoğlu ise, her sektörde olduğu gibi kuyumculuk ve mücevher sektörünün de, rekabet için özel bir gayret ile, işbirliği ve güçbirliği projeleri temelinde, kümelenme ve ür-ge projelerinin önemine değindi. Geçmişte URAK deneyimi ile tarihi yarımada bölgesinin turizm potansiyelini iyi bildiğini, bunun bölgede tarihi geçmişi bulunan mücevher sektörü için bulunmaz bir şans olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Kasımoğu, MÜTİSAD ın yapmak istediği çalışmaların sektöre önemli bir değer ve ihracat bilinci katacağına inandığını söyledi. Prof.Dr. Kasımoğlu, kuyumcuların ve mücevher üreticilerinin uluslar arası rekabetde öne geçebilmesinin ve güç kazanabilmesinin en kolay ve sürdürülebilir yolunun da kümelenme başarısı olacağını sözlerine ekledi.

MÜTİSAD İKO İle Daima Entegre Yürüyecek

Toplantıda, sektörün ileri gelen firma temsilcilerinin sorularını da cevaplayan konuşmacılardan TÜDEP Başkanı ve MÜTİSAD Y.K. üyesi Murat Yetişgin, resmi temsil yetkisi bulunan, bütçesi ve altyapısı güçlü meslek örgütleri ile, gönüllü ve kâr amaçsız girişimler olan ve sivil dayanışma duygusu içersinde, sektöre ve ilgili firmalara katmadeğer kazandırmak, ihracat gibi, nitelikli üretim gibi, ar-ge inovasyon gibi, üniversite-sanayi işbirliği gibi pek çok alanda sektörel katkı sağlayan STK lar ile güçlü işbirliklerinin yararına değinerek, bu konuda stratejik işbirliğinin yararına inandıklarını belirtti. İKO nun bu anlamda çok önemli bir misyonu olduğunu belirten Murat Yetişgin, MÜTİSAD ın her zaman bu konuda ortak projeler üreterek, İKO ile entegresyon içersinde, stratejik işbirliği geliştireceklerini belirtti.

Başkan Kuyumcu’dan Özverili Ekibe Teşekkür

Toplantıda, son olarak söz alan ve kapanış konuşmasını yapan Nilgün Kuyumcu, gerek tekstil sektöründeki ihracat amaçlı geçmiş deneyimlerinin, gerek, sinema ve Tv sektöründen gelen alt yapısının ve gerekse de , 4. Kuşak olarak aileden kuyumcu ve tasarımcı olmanın, kendisinde önemli bir vizyon geliştirdiğinin altını çizdi. Uzun yıllardır, kuyumculuk sektörü içersinde yer aldığını ve geçmişten bu güne sektördeki pek çok sorunun çözülememesinin, sektördeki gelişmenin ve ihracatın önündeki en büyük engel olduğuna inandığını aktaran Başkan Kuyumcu, MÜTİSAD olarak, bu konuda çok ciddi bir misyon ve sorumluluk üstlendiklerini ifade etti. Kuyumcu, hem MÜTİSAD da, kendisi ile birlikte görev alan yönetim kuruluna, hem konuşmacılara, hem katılım sağlayan firma sahip ve temsilcilerine ve hem de, tesislerini açarak, faaliyetlerine destek sağlayan İKO yönetimine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

MÜTİSAD ın düzenlediği, kuyumculuk ihracatını geliştirme konulu programa, Gesad, Gemoloji Derneği ve Kapalıçarşı Derneği temsilcilerinin dışında, Gülaçtı Kuyumculuk’tan Hasan Gülaçtı, İKO Başkanı Alaaddin Kameroğlu, Modern Alyans dan Atilla Saraç, Zihni Önder Diyarbakırlıoğlu v.b. çok sayıda sektör mensubu katılım gösterdi.

 


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI