Habergold
Dunyatimes

Müzik sektöründe markalaşma olmuyor

Müzik sektörünün telif haklarıyla çok kan kaybettiğini söyleyen Ajda Pekkan, bu sorunun bir an önce halledilmesini istedi. Pekkan, "Ne yazık ki çözüme gidilmiyor. Bundan ötürü de Türkiye'de müzik sektöründe anlamlı bir markalaşma çalışmalarında bulunulamıyor" dedi.

25 Kasım 2013 23:52 / Güncelleme: 25 Kasım 2013 23:54 | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 2104


Müzik sektörünün telif haklarıyla çok kan kaybettiğini söyleyen Ajda Pekkan, bu sorunun bir an önce halledilmesini istedi. Pekkan, "Ne yazık ki çözüme gidilmiyor. Bundan ötürü de Türkiye’de müzik sektöründe anlamlı bir markalaşma çalışmalarında bulunulamıyor” dedi.

E. SAHRA ÖZTÜRK 

Türk Patent Enstitüsü’nden "Tüm Zamanların Değişmeyen Markası” ödülünü alan Ajda Pekkan, müzik sektöründe markalaşmanın çok zor olduğunu söylüyor. İnternetten indirilen müziklerin sektöre zarar verdiğini belirten Pekkan, "Telif haklarıyla da çok kan kaybediyoruz. Bu sorunları bir an evvel halletmemiz lazım. Ama ne yazık ki çözüme gidilmiyor. Bunlardan ötürü de Türkiye’de müzik sektöründe anlamlı bir markalaşma çalışmalarında bulunulamıyor” diye yakınıyor. Fransa tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen Pekkan, "Ülkem adına yapacağım ne varsa her zaman hazırım” diyor. Her çalışmasıyla kendine hayran bırakan süper starımız Ajda Pekkan ile müzik çalışmaları, markalaşma projeleri, ödül-devlet nişanı ve yeni misyonları üzerine konuştuk.

Türk Sanat Müziği, unplugged (akustik müzik) ve yeni parçaların olduğu albüm çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Dinleyicilerle ne zaman buluşacak?

Bundan sonraki nesile de bu eserleri aktarabilmek önemli. Gençler gece kulüplerinde, o atmosferde yoğun bir kulakla dinliyorlar. Türk Sanat Müziği’nin de eskilere dayandığını, nitelikli olduğunu anlamaları amacıyla bu albümü yapıyorum. Duayen bir sanatçı olarak bunu üzerime düşen bir görev kabul ediyorum. Albümde finaldeki bitirişlerle birlikte 14 eser yer alacak. Sevgili Muazzez Abacı 2 eser seslendirecek, bir tanesinde birlikte düet yapacağız. Yeni albüm 2014 yazında çıkacak. 2014 sonbaharı için de akustik bir albüm çalışması yapacağız.

ŞARKIYI HİSSETTİREBİLİYORSANIZ…

Türkiye’de pop müziği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın her yerinde kalitesizlik de kalite de söz konusu. O yüzden ben kendi içimde bunu minimalize etmek istemiyorum. Çünkü ben de oralardan geldim. İlk önce cover (uyarlama) parçalar yaptığım için, "özgün müzik yapmıyor” diye çok kritik ettiler. Cover olsun, özgün olsun önemli olan şarkıyı hissetmek, onu karşı tarafa geçirebilmek. Bunca sene o karşıya geçen şarkılar dolayısıyla ben bugün buradayım. Yoksa özgün besteyle de yola çıksanız karşı tarafa geçiremedikten sonra bir gün bir yerde takılıp kalabilirsiniz. Sözleri bir ifade taşımayan ama ritmik olarak eğlendiren şarkılar da var, benim de hoşuma gidiyor, ama eleştirel kulakla dinlemiyorum, hepsini severek dinliyorum.

Siz şarkı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Şarkı konusunda seçiciyim. Bana başka kıyafet dikmek lazım. Herkese verilen şarkılar bana verilmez. Benim yaptığım şarkılar da başkasına uymaz. Mesela bana çok sevdiğim bir sanatçımızdan bir şarkı geldi. Ama sözler o kadar çok ‘teenage’ sözlerdi ki, benimle bağdaşmıyordu. Benim için daha ağırlıklı, içerikli, bir şeyler ifade eden sözler gerekiyor.

MARKALAŞMADA SPONSOR EKSİK

"Tüm Zamanların Değişmeyen Markası” ödülünü aldınız. Sektördeki markalaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burada ‘trademark’ (ticari marka) olayı yok. Yani beni sübvanse edecek bir şey yok. Markalaşma sürecinde sponsor olacak bir sistem göremiyoruz. Onun eksikliği var ama bu anlamda beklenti içindeyim. İnternetten indirmelerden ötürü müzik sektöründe problemler var. Telif haklarıyla da çok kan kaybediyoruz. Benim telif haklarım yok mesela. Şarkılarım birçok yerde kullanılıyor, nerelerde kullanıldığını da biliyorum. Ama müziği çok sevdiğim, yıllarımı verdiğim için bana nankörlük edene ben edemiyorum. Bu sorunları bir an evvel halletmemiz lazım. Ama ne yazık ki çözüme gidilmiyor. Bunlardan ötürü de Türkiye’de müzik sektörü için esas anlamlı markalaşma çalışmaları bulunulamıyor.

* * *

Sosyal sorumluluk projelerine seve seve katılıyorum

Elimden geldiği kadar sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışıyorum, destekliyorum. Genelde bu tip projelerde sanatçıların popülaritesi kullanılıyor ama ben gönülden seve seve katılıyorum ve destekliyorum. Eğitime daha ağırlık verilmeli. Trafik açısından da yeni projeler üretilebilir. Polislerin görevi bir yere kadar ama onlara da yardımcı olmak lazım. Örneğin bir ambulans geçtiğinde yol vermek yerine fırsatçılıktan yararlanıp arkasına takılmak isteyen bir sürü araba çıkıyor.

* * *

Çay markası bile olur

Kendi ismimle müzik dışında da bir şeyler yapmak istiyorum. Ama bu alanda da sponsor konusu çok önemli. Eğer olursa yapacağım. Çünkü ben ortaya hem ismimi hem müthiş bir meblağı koymak istemiyorum. Sponsor olursa düşündüğüm, fason verebileceğim, birlikte çalışacağım yerler de hazır. Bayanlar için casual veya gerekirse couture çalışmalar da yapabilirim. Şimdilik bir hayal, net bir şey yok. Olduğunda benim de tasarımlarım olacak. Birlikte çalışacağım kişilerin belli hatlar içinde kalmalarını değil, uçmalarını istiyorum. Ayrıca ‘Ajda Pekkan’ ismi ile sadece moda alanında değil farklı alanlarda da düşüncelerim var. Ajda Pekkan bir su, bir çay markası dahi olabilir. Şu an hayal ama sponsor anlaşması olursa gerçekleşir inşallah.

* * *

Pop müziğe yatırım yapılmıyor

Paris’te Tina Turner’ı seyrettim. Çok güzeldi, çok kalabalıktı. 4 kuşaktan sevenleri vardı. Sahne performansı kullanılan teknikler tüyler ürperticiydi. Rihanna’nın, Madonna’nın showlarına bakıyorsunuz çok farklı. Bahsettiğim yabancı sanatçılar bu showları dünya çapında yapıyorlar, o prodüksiyona büyük yatırımlar yapılıyor. Sponsor firmalar destekliyor. Fakat Türkiye’de her şeyi kendi cebinizden yapıyorsunuz. Sponsor kavramı yok. Türkiye’de pop müziğe yatırım yapılmıyor.Etiketler
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI