Habergold
Dunyatimes

Şahin "içpiyada daralma kontrolsüz ve bilinçsiz ihracat rekabeti oluşturuyor"

Yurtiçinde çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan daralma sebebiyle ihracat çalışmalarına adım atan birçok yeni firma, yurtdışında fiyata dayalı sert bir rekabet ortamı yaratıyor. Yılların köklü ihracat markalarından Riva Gold; bu oluşan yeni duruma dikkat çekerek bilinçli ihracat çalışmaları yapılmasına dikkat çekiyor.

15 Temmuz 2014 18:12 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1764

Yurtiçinde çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan daralma sebebiyle ihracat çalışmalarına adım atan birçok yeni firma, yurtdışında fiyata dayalı sert bir rekabet ortamı yaratıyor. Yılların köklü ihracat markalarından Riva Gold; bu oluşan yeni duruma dikkat çekerek bilinçli ihracat çalışmaları yapılmasına dikkat çekiyor.

17 Aralık sendromu, ardından seçim atmosferi, inen çıkan dengesiz altın fiyatları ve kredi kartı ile taksitli alışverişin yasaklanması 2014 yılına firmalarımızın sisli bir havada adım atmasına vesile oldu. İçpiyasada yaşanan daralma karşısında ilk defa ihracata açılmayı planlayan birçok markamız, çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yurtdışı faaliyetlerine adım attı. Yurtdışında Türk menşeli ürünler için taban fiyat uygulamasını uzun zamandır dile getiren Riva Gold; şimdi de kontrolsüz ve bilinçsiz ihracata adım atan firmaların mevcut pazarlarda negatif intiba oluşturmasından endişe ediyor.

Riva Gold İhracat Müdürü Onur Şahin; bu yıl itibariyle irili ufaklı birçok Türk markasını yurtdışında ihracat çalışmaları içinde gördüklerini, yeni pazarlara adım atan ve ihracat ile ilk kez tanışan firmaların en kolay rekabet alanı olarak ‘fiyat indirimi’ seçeneği ile piyasada Türk takılarının "ucuz ürünler” kategorisinde yer alması imajını ortaya çıkardıklarına dikkat çekiyor. Irak ve Suriye’de yaşanan çatışma ortamının yeni gelişen Irak pazarına çok olumsuz yansıdığını belirten Onur Şahin; "Birçok değerli markamızın bu pazarda önemli kayıplar yaşadıklarını gözlemledik. Biz peşin çalışma prensibi ile hareket ettiğimiz için herhangi bir zarara uğramadık. Bilinçli ihracat çalışmaları diye tanımlama yaparken, her bölgenin kendi özgün yapısına göre strateji belirlemeyi kastediyoruz. Bu dönemde yeni bir Pazar olarak İran’a zoom yapacağız” diye konuştu.

Bugün merdiven altı olarak tanımlanan atölyelerin dahi ihracat yapmak adına yurtdışına yöneldiklerini vurgulayan Şahin; "Yüksek kalitemizle, yıllardır yaptığımız titiz çalışmalar ve geniş ürün çeşitliliğimizle müşterilerimizin gözünde önemli bir prestije sahibiz. Fakat ister istemez çok ucuz işçilik fiyatlarıyla ürün satmak isteyen kuruluşların zararını azda olsa yaşıyoruz” dedi.

"2014 yılının ilk yarısında 2013 yılına çok yakınız”

2014 yılında yurtiçinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ihracat çalışmalarıyla geçmiş yılın rakamlarına çok yaklaştıklarını, başarılı geçen İtalya ve Türkiye fuarları neticesinde ilk yarıda sahadan mutlu ayrıldıklarını kaydeden Şahin; önümüzdeki Eylül ayındaki İtalya ve Hongkong fuarlarıyla, Ekim’de düzenlenecek İstanbul fuarında elde edecekleri sonuçların 2014 yılı istatistiklerinde belirleyici rol oynayacağını sözlerine ekledi.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI