Habergold
Dunyatimes

Sürücü, Kapalıçarşı'mızın Dünyada Eşi Benzeri Yok

Kapalıçarşı'nın tarihine, kültürel dokusuna sahip çıkan, sorunlarına hassasiyetle yaklaşan, 22 yılını burada geçirmiş, sayılı bayan mağazacılarından biri Nergis Sürücü. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesinde ilk bayan üye olarak sektörünü ve Kapalıçarşı'yı temsil ediyor.

19 Eylül 2013 22:54 / Güncelleme: -/- | Kategori: Öne Çıkanlar | Ziyaretçi: 2711


Kapalıçarşı’nın tarihine, kültürel dokusuna sahip çıkan, sorunlarına hassasiyetle yaklaşan, 22 yılını burada geçirmiş, sayılı bayan mağazacılarından biri Nergis Sürücü. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesinde ilk bayan üye olarak sektörünü ve Kapalıçarşı’yı temsil ediyor. 

Aynı zamanda TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve Eğitim Komite Başkanı olarak birçok platformda aktif halde yer alarak, duyarlı ve başarılı bir duruş sergiliyor. Kendisiyle Habergold.com olarak, sohbet edip birkaç soru yönelttik.

*Geçmişten günümüze Kapalıçarşı'nın gelişimini değerlendirmek gerekirse neler söylersiniz?

İlk işe başladığım 90'lı yıllarda Kapalıçarşı'nın kendine has yapısından çok etkilenmiştim. ''Söz Senettir'' kavramının olduğu yıllardan bahsediyorum. Bu Kapalıçarşı'ya özgü bir kavramdır. Ama o zaman bile geçmişteki hikayeleri dinlediğimde, çarşı'nın kültürel ve sosyal anlamda zaman geçtikçe eksiye gittiğini söylüyordu büyüklerimiz. Bugün ise durum daha da zorlaştı ve artık köklü bazı değişikliklere başlanmalı. Kapalıçarşı'mızın dünyada eşi benzeri yok, kıymetini çok iyi bilmemiz gerekiyor.


*Köklü değişikler olarak önerileriniz neler?

Eskiden İstanbul'a turist belirli aylarda gelirdi ama artık bu değişti. Yılın 12 ayı turist geliyor. Bunun yanında sadece turiste bağlı hareket ederek yerli müşteriyi yabana atmamamız gerekiyor. Fakat son yıllarda Kapalıçarşı etrafında insanları rahatsız eden satıcıların türemesi, otopark sorunu, tuvaletlerin bakımsızlığı ve en önemlisi çalışan kesimin kalitesinin gittikçe düşmesi yerli müşterinin gelmemesine neden oluyor. Bunlar düzeltildiği zaman sadece yerli değil, yabancı müşteriler içinde daha düzgün bir ortam oluşacaktır.

*Kuyumcukent oluşumuyla ilgili düşünceleriniz neler ?

İlk yapılmaya başladığı yıllarda, dükkan alımı için çarşı esnafı arasında tanıtımlar yapılıyordu. Atölyelerin oraya taşınacağı söyleniyordu. Ama hatırlıyorum çoğu esnaf sıcak bakmamıştı. Belirttiğim gibi Kapalıçarşı'nın eşi benzeri yok karşısında herhangi bir alternatif görmüyorum. Buna mağazacılık konusunda AVM'lerde dahil. Burada oturmuş bir yapılanma ve düzen var. Bu zinciri bozamazsınız. Kuyumcukent ihracat yapan uluslararası çalışan firmaların yapılanacağı bir yer olabilir. Sürekli sıcak temas halinde olmamız gereken atölyelerin taşınması mümkün değil.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI