Habergold
Dunyatimes

Swarovski Türkiye Bayisi Anlatıyor

Dünya'nın bir çok merkezinde bayilikleri olan Swarovki'nin Türkiye temsilciliğini Atataş Stone yürütmekte. 1990'lardan bu yana taş üzerine faaliyet göstermekte olan firma, alanında başarıyı yakalayan isimlerden. Firmanın geçmişi ve taş piyasasına dair Atataş Stone Kuyumcukent Mağaza Sorumlusu Kamil Bay ile görüştük. Bay açıklamasında, Swarovski markasının doğuşundan, son dönem satışlara kadar bir çok konuya değindi.

17 Kasım 2013 23:59 / Güncelleme: 18 Kasım 2013 00:44 | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 5526


Dünya’nın bir çok merkezinde bayilikleri olan Swarovki’nin Türkiye temsilciliğini Atataş Stone yürütmekte. 1990’lardan bu yana taş üzerine faaliyet göstermekte olan firma, alanında başarıyı yakalayan isimlerden. Firmanın geçmişi ve taş piyasasına dair Atataş Stone Kuyumcukent Mağaza Sorumlusu Kamil Bay ile görüştük. Bay açıklamasında, Swarovski markasının doğuşundan, son dönem satışlara kadar bir çok konuya değindi.

Swarovski Markası Nasıl Doğdu?

Swarovskinn Türkiye’de var olan iki bayisinden biri olduklarını dile getiren Bay "Atataşın önceleri zirkon ve has taş olan ürün yelpazesi daha sonra Golay Buchel’in temsilciliğinin alınmasıyla genişledi. Firmamız Golay Buchel’in Türkiye temsilciliğini yaparken, Golay Buchel ile Swarowski birleşti. Bu birleşimin ardından Türkiye’ye iki bayilik verildi ve Signity markası oluştu. Daha sonra bu iki firma tamamen birleşti ve Swarowski markasına dönüştü. Verilen iki bayilikten biri Atataş’ın sahibi Fikret Varol’da iken diğeri Coşer Vedat Bey’in sorumluluğunda.” ifadelerini kullandı.

Zirkon Üzerine Yurtiçi Odaklı Çalışıyoruz

Atataş Stone olarak zirkon özellikli konsept üzerine çalıştıklarını söyleyen Bay "Zirkon üzerine yoğunlaşmamızda, Swarowski’nin zirkon bayisi olmamızın etkisi büyük. Swarowski’nin ayrıyetten kristal üretimi de bulunmakla birlikte, onun bayiliği ve anlaşmaları farklı. Dünyanın bir çok yerinde bulunan bu bayilikler bulundukları bölgeye satış yapmaktadır. Bizde firma olarak Türkiye içinde, yerli üreticilere satış yapmaktayız.” dedi.

Satışlar Üretim Durumuyla Bağlantılı

Dönemsel satışlar üzerine de yorum yapan Bay "90lı yılların sonunda satışlar yüksekti, dolayısıyla kaliteye çok önem verilmiyordu, zamanla satışlar düştü, kalite arttı. Son döneme bakınca ise bunların ardından hem satışlar hem de kalite düşmüştür. Satışların durumu zirkon veya altın üretimine bağlıdır. Altın üretiminde eskiye nazaran düşüş olması altın satışlarının düşmesinde etkilidir, o zamana göre kıyaslamayacak bir düşüş söz konusudur.” şeklinde konuştu.

Atataş’ı Nasıl Bulurum?

Bay, merak edenler için Atataş’a nasıl ulaşabileceklerini ise şöyle anlattı "Kapalıçarşı’nın içinde olan ana bayimizi Nuruosmaniye caddesine taşındık, ilgiller bizi Orient Pazar’ın hemen yanında 2. Katta bulabilirler. Ayrıca Kuyumcukent’teki şubemiz de 6 aydır faaliyet göstermekte.”


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI