Habergold
Dunyatimes

Trabzon hasırına devlet dopingi

TC. Ekonomi Bakanlığı ve Trabzon Ticaret Odası Kuyumcular Komitesi çok önemli bir projeye imza atmak üzere. Proje hayata geçtiğinde, Trabzon Hasır üreticilerine yaklaşık 1 Milyon Euro hibe desteği gelecek.

17 Mayıs 2014 21:34 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2094

TC. Ekonomi Bakanlığı ve Trabzon Ticaret Odası Kuyumcular Komitesi çok önemli bir projeye imza atmak üzere. Proje hayata geçtiğinde, Trabzon Hasır üreticilerine yaklaşık 1 Milyon Euro hibe desteği gelecek.

 

Kuyumculuk sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Sektörün üretim gücünün yaklaşık %90’ının İstanbul’da gerçekleşmesi kendi içinde önemli riskleri de barındırıyor. Böylesi hayati ve ekonomik gücü olan bir sektörün, deprem bölgesi olan İstanbul’da büyük bir çoğunluğunun yer alması, olası bir deprem felaketinde ülke ekonomisini de derinden yaralayacak. Bu sebep başta olmak üzere, ayrıca el sanatlarını doğduğu topraklarda geliştirme ve yaşatma arzusu, İstanbul haricinde bulunan altın takı üreticilerine devletin el uzatmasına vesile oluyor. Amaç; İstanbul’da olan yığılmanın belli oranda farklı illerimize kaydırılması ve ihracat çalışmalarında Anadolu şehirlerinin de başarılı çalışmalar ortaya koyması, ekonomik kalkınmanın bölgelere eşit yayılması hedefleniyor. Bu önemli projede ilk fırsat Trabzon’a doğdu. Fakat Trabzonlu takı üreticilerinin etkin proje üreterek Ekim ayına kadar bu desteği almaya hak kazanması gerekiyor.

Trabzon Ticaret Odası Kuyumcular Komitesi Başkanı ve ülkemizin önde gelen Trabzon Hasır takı markası Karaltın Kuyumculuğun Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kara; Ekonomi bakanlığının ortaya koyduğu bu desteği almak için, Trabzon’un önde gelen kuyum üreticilerinin biraraya gelmesi gerektiğini ve somut projeler üreterek hareket etmelerinin önemine vurgu yaptı. Ekonomi Bakanlığının hibe desteği için takı üretiminin Trabzon’da gerçekleşmesi ve ihracatının Trabzon’dan yapılmasının şart olduğunu kaydeden Başkan Cevat Kara; "Ekonomi bakanlığı Anadolu’da iki önemli altın takı üretim şehri tespit etmiş. Birincisi Trabzon ikincisi Kahramanmaraş. Eğer belirlenen tarihe kadar bu hibeyi hakedecek çalışmayı ortaya koyamazsak, sıra Maraşa geçecek” dedi.

Yurtdışı fuarlara katılan ve ihracat yapan Trabzon’lu firmaların tüm harcamalarının %60’ını devletten alacağı hibe ile karşılayabileceği bu projede en az 5 firmanın ortak hareket etmesi gerekiyor. Cevat Kara; Trabzon’da irili ufaklı yaklaşık 40 üretici firma olduğunu bunlar arasında 15 firmanın daha büyük çaplı işlem hacmine sahip olduğunu söyledi. Trabzon’da hasır örücüleri dahil toplam 2500 kişinin bu sektörden kazanç elde ettiğini, aileleriyle birlikte 10 000 kişinin kuyum işkolundan ekmek yediğini belirten Kara; sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomi Bakanlığımız gerçekten bu projede Trabzon’un başarılı olmasını istiyorlar. 5 yıl boyunca geçerli olacak ve 1 Milyon Euro bütçesi bulunan bu desteği almak için hızla harekete geçmemiz gerekiyor. Uluslararası fuarlara Trabzonlu kuyum üreticileri olarak toplu katılmayı planlıyoruz. Bu konuda ben ve markam ciddi uluslararası tecrübeye sahibiz. Arkadaşlarımıza yol göstermeye hazırız. Trabzon hasırı için uluslararası platformlarda ortak taban fiyat uygulaması yapacağız. Gelecek taleplere bir iki firmamızın cevap vermesi imkansız. Bu bağlamda herkesin eşit kazanım sağlayacağı bir üretim sistemini belirleyecek ve yurtdışında tek güç olarak hareket edeceğiz. Önümüzde Dubai ve Hongkong fuarları var. Bu iki fuardan birine katılım konusunda çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu kıymetli proje 5 ay içinde tüm detaylarıyla netleşmiş olacak.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI