Habergold
Dunyatimes

Yazıcı "kredi kartı yasakları stratejilerimizde değişikliğe yol açtı"

Sektörümüzün gündeminde ilk sıralardaki yerini koruyan, "Kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması" uygulaması birçok firmanın yakın planlı stratejileri ve hamlelerinde revizyona gitmesine sebebiyet verdi. Ülkemizin önde gelen kıymetli madenler markalarından biri olan YSK Gold; bu yasaklamanın neticesinde bazı planlarını ertelemek zorunda kaldı.

14 Mart 2014 15:17 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2139

Sektörümüzün gündeminde ilk sıralardaki yerini koruyan, "Kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması” uygulaması birçok firmanın yakın planlı stratejileri ve hamlelerinde revizyona gitmesine sebebiyet verdi. Ülkemizin önde gelen kıymetli madenler markalarından biri olan YSK Gold; bu yasaklamanın neticesinde bazı planlarını ertelemek zorunda kaldı.
Geçtiğimiz günlerde tüm sektör kurumları birarada ortak bir eylem içinde oldular. Kuyum sektöründe kredi kartı ile taksitli satışların yasaklanması uygulamasına karşı başlatılan bu eylemde başta İKO; İTO Kuyumculuk Komitesi, Kapalıçarşı Esnaflar Derneği ve İMMİB (İhracatçılar Birliği) ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.İTO Kuyumculuk Komitesi ve Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, YSK Gold Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı; ortaya çıkan bu yasak ile kuyum sektörünü sıkıntıya sokan bir durum meydana geldiğini, sapla samanı ayırmadan alınan bu radikal kararın birçok firmada olduğu gibi kendi kuruluşlarının da plan ve projelerinin değişmesine sebebiyet verdiğini ifade etti.
Sektör içinde kredi kartlarından haksız kazanç elde eden ve adeta tefeci gibi illegal bir ticaret içinde bulunan çok az sayıda kişi ve kuruluşun bulunduğunu belirten İlhami Yazıcı; "Bu haksız kazanç elde eden kişilerin çok kolaylıkla tespit edilebileceğine inanıyorum. Bence bu konuda yasaklayıcı değil önleyici tedbirler alınmalıydı” dedi. Türkiye’de bankaların yıllardır kontrolsüz bir şekilde, kişilerin gelir durumunu iyi analiz etmeden kredi kartı vatandaşa dağıttığını vurgulayan Yazıcı, adeta toplumsal bir yara haline gelen bilinçsiz kredi kartı kullanımının önlenmesi için önce sorunun merkezine gidilmesi gerektiğini ve kuyumculuk sektörünün uğradığı haksızlığın yetkililer tarafından biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi.
Bu yılın başında online yatırım gram altını satışı yapmayı planladıklarını, meydana gelen yeni düzenleme nedeniyle projelerini ertelemek durumunda kaldıklarını kaydeden Yazıcı; sözlerini şöyle sürdürdü:
"Baştan sona güncellediğimiz internet sitemizden online gram altın satışı yapmayı planlıyorduk. Yeni düzenleme nedeniyle bu düşüncemizi erteledik. Kendi markamız olan YSK ismiyle kendi yatırım altınını çıkarma düşüncemizi ise yakında hayata geçireceğiz. Bugün itibariyle, evinde oturup internetten yatırım altınını almayı düşünen kişilere yönelik online altın satışımız bir başka bahara kaldı. Tanzanya’da bulunan "Stone BlockBuilding” inşaat malzemeleri üretim fabrikamızı açtık ve 1 Haziran’da çeşitli devlet yetkililerimizin katılımıyla resmi açılışını yapacağız. "

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI